WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2012-11-24

KORMORANY - projekt MAJAKI

KORMORANY to wrocławska legenda alternatywy i awangardy - autorzy niesamowitych plastycznomuzycznych happeningów, mistrzowie muzyki teatralnej i filmowej. To jedna z najoryginalniejszych grup muzycznych w Polsce: powstała spontanicznie, rozwija się we własnym tajemniczym kierunku i nigdy nie zmiesciła się w żadnych klasyfikacjach, nawet jeśli przez wiele lat tworzyła głównie w obrębie teatru. Muzyka Kormoranów, chociaż faktycznie wywodzi się z performansu, nigdy nie stanowiła tylko prostego podkładu dla scenicznych działań. Sama w sobie jest tak plastyczna, że równie dobrze nadawałaby się do galerii sztuki jako 'dzwiękowe obrazy bez ramy', 'zmiennokształtne rzeźby muzyczne' czy 'instalacje sonorystyczne'. Inne porównanie to 'muzyka filmowa bez filmu', ponieważ w tym wypadku to własnie dźwięki przywołują wizje i opowiadają historie. Te niezwykłe właściwości są zasługa wyjątkowej spółki kompozytorów-wykonawców, którzy od ponad 25 lat spotykają się we wspólnych eksperymentach i poszukiwaniach. Niezależnie od kontekstu, w jakim chciałoby się postawić ich muzykę, Kormorany potrafią zaczarować dźwiękiem.

 

Obecna twórczość Kormoranów to przede wszystkim granie na żywo, przy czym każdy występ jest starannie przygotowywany jako osobne dzieło – zależy od wybranej scenerii, wymaga bardzo dokładnego wyreżyserowania dzwięku i światła. Dzięki specjalnej technice kompozycji, wywodzącej się z improwizacji i ukierunkowanej na ciągły rozwój, każdy koncert jest niepowtarzalnym seansem muzycznym, do przeżywania dokładnie w momencie, kiedy się wydarza na scenie. Otwartość oraz uważność muzyków jest kluczem do autentyczności i świeżości każdego wykonania.

 

Premiera nowego koncertu „MAJAKI”, pierwsza z części tryptyku „WYZWOLENIE”, została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność III Festiwalu Wrocławski Sound 2011.

 

„Pisanie piosenek zostawili innym. Swa muzyka potrafią wyczarować plaże, góry, miasta i pustynie. Wszystko, co ludziom wyświetla się w głowie przed oczami, Kormoranom wyświetla się w uszach. (...) Malują dźwiękiem i tak działają na wyobraźnię, że wywołują emocje godne większych form. (...) Melodyjność kompozycji, harmonia i akcenty rytmiczne to dowód, że donkiszoteria, jaka od lat uprawiają Kormorany ma jednak sens. W ich muzyce pobrzmiewają dalekie echa dokonaź Mike'a Oldfielda, muzyki Pink Floyd, Briana Eno i The Edge'a. Gitary elektryczne traktowane smyczkami, flet, instrumenty perkusyjne, echa, pętle dźwiękowe – słuchanie i oglądanie Kormoranów na scenie, to jak dźwiękowy thriller.” (Mariusz Marks, ”Kreatywny Wrocław”)

 

Trzon zespołu obecnie stanowia:

Jacek Tunczyk Fedorowicz, Piotr Blusmen Jankowski, Krzysztof Konik Konieczny, Artur Gaja Krawczyń

 

www.kormorany.net

www.facebook.com/kormorany.wro

www.myspace.com/kormorany

www.youtube.com/kormorany1

 

BILETY: 25/30PLN