WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2010-01-22

BAJZEL

 

BAJZEL to solowy projekt muzyka, który przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz vocali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja. Jego charyzmatyczne występy, przysporzyły mu juz sporo fanów w całej Polsce. Bajzel to niespokojny, artystyczny duch i dlatego jego płyty są w pełni autorskie. Muzyk sam komponuje, pisze teksty, nagrywa wszystkie dźwięki a nawet projektuje okładki. Jego debiutancki album zatytułowany po prostu "Bajzel" został dobrze przyjęty przez krytykę i środowisko muzyczne.
Bajzel został zaproszony na trasy takich wykonawców jak LAO CHE, POGODNO, KASIA NOWSOWSKA, BAABA, czy TYMON & TRANSISTORS. Ten ostatni zaproponował mu współprace ze swoim wydawnictwem Biodro Records. Trasę koncertowa promująca płytę zwieńczyły występy na festiwalach, m.in. "GARAZ", "OPEN’ER" i "OFF". Piosenka "WINDOW" promująca album doczekała sie profesjonalnie zrealizowanego teledysku w SAN FRANCISCO, który otrzymał nagrodę na YACH FILM FESTIVAL 2008 za najlepsza reżyserie. Ta sama piosenka znalazła się również na składance amerykańskiej edycji "WOODSTOCK FILM FESTIVAL 2008", a inne piosenki z płyty na polskich składankach "WE ARE FROM POLAND Vol.2", "ALTERNATIVEPOP Vol.1 ", oraz płycie z sesjami radiowymi p.t. "OFFSESJE 1", nagranej w legendarnym studiu radiowej TROJKI im. AGNIESZKI OSIECKIEJ.
 
W roku 2009 powstał drugi krążek Bajzla -"Miłośnij". Ta płyta to prawdziwe zaskoczenie dla pozyskanych juz fanów albowiem w znacznym stopniu różni sie od poprzedniej. Po pierwsze Bajzel objawia sie jako zdolny tekściarz pisząc tym razem całkowicie po polsku. I choć kompozycje pochodzą całkowicie z serca, to utwory dalekie są od przesłodzonego banału. Bajzel bawi sie słowami, zestawiając je w sposób niekonwencjonalny, zakrapiając ciętym dowcipem, a po kilkukrotnym przesłuchaniu piosenki możemy ja odczytywać na wielu płaszczyznach. Po drugie Bajzel nie przestaje też eksperymentować w muzyce. Tu także dokonuje niestandardowych zestawień, miesza różnorodne style i tworzy parę nowych. Druga płyta Bajzla jest dużo bardziej osobista i dojrzała. Zamiast nieokiełznanej energii można na niej odnaleźć przemyślane kompozycje i niezwykle interesujące teksty, choć i te ciągle zawierają specyficznie zwariowany bajzel.