WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2013-06-05

CUENTQCUENTOS

WSTĘP WOLNY

Studenci Etnolingwistyki opowiadają po hiszpańsku niezwykłe, zaskakujące a czasami nawet mroczne historii.

Cuentacuentos to hiszpański zwyczaj opowiadania krótkich historii, który pojawił się w latach 50 w Barcelonie w jednej z bibliotek, aby zachęcić ludzi do czytania książek i zwalczyć analfabetyzm. Od tego czasu historie wędrowały przez przytułki, domy kultury więzienia, bary, ulice. Wiele pubów ma swoja godzinę Cuentacuentos, a miasta organizują festiwale gdzie można wysłuchać profesjonalnych opowiadaczy. Słuchaczy są oczarowani magia słowa, które pozwala im na podróże w świecie wyobraźni i marzeń. Historie potrafią niezwykle dotykać rzeczywistości i teraźniejszości.

Celem Cuentacuentos było i jest pokazać alternatywę dla tradycyjnej nauki hiszpańskiego na uniwesitycie. Zainteresowanie opowiadaczy i widzów sprawiło, że jeden wieczór przekształcił się w cały tydzień opowieści, podczas którego proponujemy różne formy Cuentacuentos - opowiadania w radiu, teatr, historie barowe, opowiadania śpiewane i dodatkowe wydarzenia związane z opowieściami: warsztaty, prezentacja książek, pisanie opowieści...

Tydzień Cuentacuentos powstał 8 lat temu jako kontynuacja Cuentacuentos organizowanych w 1999 roku, w których uczestniczył każdy, kto uczył się kiedykolwiek hiszpańskiego i pragnął opowiadać historie.

Organizuje pracownia hiszpańskiego, Instytut Językoznawstwa, UAM