WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2015-11-24

MICHAEL ZERANG AND THE BLUE LIGHTS

24.11.2015, g.21.00, KLUB DRAGON

Michael Zerang & The Blue Lights

wydarzenie towarzyszące  X Festiwalowi Jazzowemu Made in Chicago
www.madeinchicago.pl

bilety:
I pula 35 zł
II pula 40 zł
III pula 50 zł
dla studentów Akademii Muzycznej 30 zł


Amerykański kompozytor i perkusista Michael Zerang znany jest m.in. jako członek Chicago Tentent Petera Brötzmanna. Do nowego projektu zaprosił muzyków, z którymi współpracował wielokrotnie na przestrzeni trzydziestu lat swojej muzycznej działalności. Efektem ich pracy stał się album „Songs From The Big Book Of Love” – osiem kompozycji, które ukazały się w maju tego roku nakładem Pink Palace. Album to zarejestrowany w jednym z klubów Chicago koncert Michaela Zeranga & The Blue Lights w składzie: Mars Williams, Dave Rempis, Joshua Berman i Kent Kessler.

W europejskiej trasie koncertowej Michael Zerang & The Blue Lights zagrają:

John Dikeman - reeds;
Dave Rempis - reeds;
Emil Strandberg - cornet;
Kent Kessler - contrabass;
Michael Zerang - drums, composition

Michael Zerang to jeden z najchętniej zapraszanych do współpracy bębniarzy/perkusistów, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Rodzice amerykańskiego muzyka pochodzenia asyryjskiego urodzili się w Iranie (ojciec) i w Iraku (matka). Od 1976 r. Zerang rozwija swą karierę muzyka, kompozytora i producenta. Jest aktywny na polu muzyki improwizowanej, free jazzu i muzyki współczesnej. Trzykrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Joseph Jefferson Awards za oryginalne kompozycje muzyki teatralnej.
W swojej dyskografii posiada ponad 60 nagrań, począwszy od 1982 r. W latach 1985-1989 był dyrektorem artystycznym Link’s Hall Performance Series, w której był producentem ponad 300 koncertów jazzowych, tradycyjnej muzyki etnicznej oraz muzyki elektronicznej. W latach 1994-1996 organizuje koncerty w Cafe Urbus Orbis, a od roku 2001 w The Candlestick Maker in Chicago’s Albany Park. Współtworzył i koncertował w licznych formacjach.
Współpracował z wybitnymi muzykami, takimi jak: Fred Anderson, Mats Gustafsson, Raymond Strid, Sten Sandell, Don Meckley, Jaap Blonk, Daniel Scanlan, Peter Brötzmann, Kent Kessler, Barre Phillips, Jim Baker, Hamid Drake, Ken Vandermark, Luc Hautkamp, Fred Lonberg-Holm, Tatsu Aoki, czy Jeb Bishop. Jest także cenionym pedagogiem wykładającym na licznych uczelniach i kursach.


Kent Kessler - 58-letni kontrabasista związany z Chicago. Nagrywał i koncertował z czołowymi muzykami amerykańskimi, takimi jak Hamid Drake, Fred Anderson, czy Joe McPhee, ale także z europejczykami – Peterem Brotzmannem (Chicago Tentet), Matsem Gustafssonem, Mishą Mengelbergiem czy Luc’iem Houtkampem. W 2003 r. ukazał się jego solowy album pt. „Bull Fiddle”, nakładem OkkaDisk.


Saksofonistę Dave’a Rempisa wielu może kojarzyć z projektu Ballister, który współtworzył z Paalem Nilssenem-Love’em i Fredem Lonbergiem-Holmem. Ten kompozytor, absolwent antropologii i etnomuzykologii Northwestern University oraz University of Ghana w Legon zaczynał swoją muzyczną drogę w zastępstwie za Marsa Williamsa w kwartecie Kena Vandermarka w drugiej połowie lat 90.Jest też animatorem sceny muzycznej w Chicago, współtwórcą festiwalu Umbrella Music i współorganizatorem festiwalu Pitchfork Music Festival.


John Dikeman to amerykański saksofonista obecnie zamieszkały w Amsterdamie. Czerpie inspirację z wielu różnych źródeł, gra Johna uruchamia gamę muzyki improwizowanej i wspaniałej techniki . John koncertował intensywnie w Holandii i USA, a także w Kanadzie, Brazylii, Rosji i całej Europie i na Bliskim Wschodzie.


Emil Strandberg - https://emilstrandberg.bandcamp.com/


Współpraca: Made in Chicago, Estrada Poznańska