WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV

2011-05-02

RED TRIO

KONCERT Z CYKLU NOWY WIEK AWANGARDY

 

Rodrigo Pinheiro: piano

Hernani Fautino: bass

Gabriel Ferrandini: drums

RED trio to grupa prezentująca współczesne oblicze muzyki improwizowanej wywodzącej się z free jazzowej rewolucji lat sześćdziesiątych, wzbogacając to jednak o doświadczenie awangardy europejskiej ze Schlippenbachem i Mengelbergiem na czele. Utworzone zostało z inicjatywy basisty Faustino Hernaniego z muzyków skupionych nowej sceny improwizowanej w Lizbonie - a oprócz wspomnianego już kontrabasisty tworzą je: pianista Rodrigo Pinheiro oraz perkusista Gabriel Ferrandini. Charakterystyczną rzeczą dla muzyki zespołu jest narzucenie szybkich temp oraz gwałtownych zmian muzycznej improwizacji kładące nacisk na intuicyjną stronę kształtowania brzmienia zespołu oraz prowadzenia muzycznej narracji. Trio nagrywa dla słynnej portugalskiej oficyny Clean Feed.

 

Rodrigo Pinheiro, pianista kompozytor, improwizator portugalski. Urodził się w 1973 roku w Covilhã, malutkim miasteczku w centralnej Portugalii. Zaczął się użyć muzyki w wieku lat pięciu. Gdy miał lat osiemnaście przeniósł się do Lizbony, co zbiegło się z narodzinami sceny muzyki improwizowanej w stolicy Portugalii, której szybko stał się podporą. Od tego czasu koncertował i nagrywał z wieloma muzyki tak portugalskimi, jak i europejskimi czy światowymi, by wymienić tylko niektórych z nich: Américo Rodrigues, José Oliveira, Nuno Rebelo, Rodrigo Amado, Luis Desirat, Bruno Parrinha, Ernesto Rodrigues, Hiroshi Kobayashi, Cristin Wilboltz, Patrick Brennan, Nathan Fuhr, Carlos Zíngaro, Peter Kowald, Gunther Muller czy John Butcher. W ramach "Cobra Portuguese Ensemble" współpracował także z Johnem Zornem.

 

Hernani Fautino, kontrabasista i improwizator portugalski. Jest samoukiem. Od 1979 roku grywał w zespołach rokowych. Z jednym z nich - K4 Quadrado Azul - wygrał w 1988 roku konkurs Instituto Português da Juventude / New Culture Values. Od tamtego czasu współpracował z grupami teatralnymi, tworząc wykonywaną na żywo muzykę do spektakli. W 1990 roku rozpoczął współpracę z muzykami sceny improwizowanej w Portugalii, gdzie dosyć szybko wyrobił sobie opinię dobrego instrumentalisty i kreatywnego improwizatora, co otworzyło mu możliwość współpracy z muzykami z całego świata. Nagrywał i koncertował m.in. z Carlosem Zíngaro, Rafaelem Toralem, Rodrigo Amado, Nuno Rebelo, Ernesto Rodrigues, Vitor Rua, Anisotropus, Nobuyasu Furuyą, Jonem Irabagonem, Neilem Davidsonem, Heddym Boubakerem, Katsurą Yamauchi, Matsem Gustafssonem, Chrisem Corsano, Nikolausem Gerszewskim, Robertem Mazurekiem, Blaisem Siwulą, Virginią Gentą, Danielem Carterem, Federico Ughim, Florosem Floridisem, Mattem Bauderem, Dennisem Gonzálezem, Aaronem Gonzálezem i wieloma innymi.

 

 

Gabriel Ferrandini, perkusista i improwizator. Urodził się Monterey w Kalifornii. Jego ojciec pochodzi z Mozambiku, a matka jest Brazylijką, której rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdy miała lat kilkanaście. Gabriel mieszka w Portugalii odkąd skończył lat kilkanaście. W bardzo młodym wieku rozpoczął naukę gry na perkusji w temu instrumentowi pozostaje wierny. Jest jednym z najbardziej uniwersalny muzyków portugalskich, który w wieku dwudziestu czterech lat (a tyle ma obecnie!) zgrodził już całkiem pokaźnej dyskografii. Nagrywał i koncertował (i w dalszym ciągu współpracuje) m.in. z Rodrigo Amado, Nobuyasu Furuyą, Robem Mazurekirm, Alberto Pintonem, Alfredem "23" Harthem, Raymondem Stridem i Davidem Stackenase oraz wielu innymi.

 

BILETY DO KUPIENIA W KLUBIE DRAGON.