WYDARZENIA PROJEKTY O FUNDACJI KONTAKT KROCHMAL TV
 

OPERA OMNIA

Projekt „opera omnia” był to w założeniu projekt cykliczny zamknięty każdorazowo w ramach 10 miesięcy. W trakcie spotkań przybliżana była historia opery, osoby kompozytorów oraz tło historyczne epoki. Uczestnicy otrzymywali materiały edukacyjne autorsko opracowywane przez kolejnych prelegentów. Po prelekcji odbywła się prezentacja materiału audiowideo ilustrująca zagadnienia prelekcji. Uczestnicy otrzymywali zapowiedzi kolejnych spotkać poszerzone o tłumaczenia librett oper, drogą mailingu na życzenie. Uruchomiona została strona internetowa poświęcona operze i prezentująca założenia oraz program cyklu (http://www.operaomnia.pl). Informacje na jego temat propagowane były na drodze plakatów wywieszonych w instytucjach kulturalnych miasta Poznania oraz uczelniach, a także poprzez portal myspace operaomnia.pl.

Cykl zakończył tradycyjnie koncert muzyki operowej na żywo, na który bezpłatne zaproszenia otrzymali wszyscy uczestnicy.

Projekt miał na celu przybliżenie społeczności miasta wspólnego dziedzictwa kulturowego w zakresie muzyki, ze wskazaniem na muzykę klasyczną – operę. Pokazanie, iż opera nie jest zjawiskiem martwym, dostępnym wyłącznie dla elit, lecz jest żywa. Pokazanie jej jako procesu historycznego, kulturowego, sztuki nie funkcjonującej wyłącznie w wymiarze dźwięku, ale również teatru, scenografii. Pokazanie jak można odczytywać jej treści współcześnie a nie tylko w kostiumie historycznym. Wskazanie jak wiele z tego dziedzictwa funkcjonuje współcześnie w wymiarze filmu, reklamy, wykorzystania bezpośredniego motywów opery, z których często konsument masowej rozrywki nie zdaje sobie sprawy.

 

 

ROZPOCZĘCIE SEZONU OPERA OMNIA  2011r.

27 luty, godz.18:30

Wielkie Otwarcie

Claudio Monteverdi - L'Orfeo
Collegium Vocale Gent, Trisha Brown Company
dyr. Rene Jacobs 
soliści: Simon Keenlyside, Juanita Lascarro

 

Projekt realizowany przy wsparciu Miasta Poznania.

Patronat medialny: e.czaskultury.pl.

 

AKTUALNY PROGRAM OPERA OMNIA  DOSTĘPNY BYŁ W DZIALE "AKTUALNOŚCI" ORAZ NA STRONIE: http://www.operaomnia.pl/